Seminar “Spremenljivo sosedsko iskanje težav z voznim redom v kmetijstvu”, Zorica Stanimirović (11.4.2018)

čAS/PROSTOR: April 11th at 16:00 in FAMNIT-1-VP

PREDAVATELJ: Zorica Stanimirovič, izredna profesorica z
          Oddelka za numerično matematiko in optimizacijo na
          Fakulteti za matematiko Univerze v Beogradu.

NASLOV: Spremenljivo sosedsko iskanje tešav z voznim redom v kmetijstvu

Problem razporejanja vozil (VSP), ki izhaja iz prevoza sladkorne pese v minimalnem delovnem času v okviru omejitev, ki odrašajo dejansko stanje. Tešava se najprej oblikuje kot Quadratically Constrained Program (Mixed Integer Quadratically Constrained Programme) (MIQCP) in nato preoblikuje v Mixed Integer Linear Program (MILP). Formulacija MILP je bila uporabljena v okviru rešitve Lingo 17, s čimer je bila dosešena optimalna rešitev le pri majhnih problemih. Obstajata dve različici metaheuristične zbirke spremenljivega sosedstva – Basic VNS (BVNS) in Skewed VNS (SVNS) zasnovani sta tako, da učinkovito obravnavata primere večjih velikosti. Predlagani pristopi VNS se ovrednotijo ​​in primerjajo z Lingo 17 in drug drugemu v mnošici realnih in ustvarjenih problemskih primerov. Tako BVNS kot SVNS dosegata vse znane optimalne rešitve za majhne primere in kašejo podobne rezultate pri srednjih in velikih primerih glede kakovosti rešitve. Na splošno SVNS precej presega BVNS v smislu tekočih časov.

Na seminarju je predstavljena skupna dela z Anno ANOKIč, Tatjano DAVIDOVIč in Đorđe STAKIč.