Univerzitetni Programerski Maraton

Univerzitetni programerski maraton je vseslovensko tekmovanje za študente v znanju programiranja, s poudarkom na poznavanju podatkovnih struktur in algoritmov. Kot programski jezik lahko tekmovalci uporabljajo C, C++, Javo, Pascal, Python 2, Python 3 ali C#.

UPM sestoji iz predkola, treh tekmovalnih kol in finala. Na finalu se določi prvaka tekmovanja UPM in prvake posameznih univerz, ki pri tekmovanju sodelujejo. UPM poleg tega, da je nacionalno tekmovanje, predstavlja tudi kvalifikacijsko tekmovanje za uvrstitev na tekmovanje ACM ICPC. Slednje poteka v dveh etapah: regionalno tekmovanje in svetovni finale. Slovenija je razvrščena v srednjeevropsko regijo.

Naši študenti se tekmovanja udelešujejo še od leta 2003, ko se je program matematike in računalništva izvajal še v sklopu Pedagoške Fakultete Univerze na Primorskem.

Na fakulteti organiziramo za naše študente Fakultetno tekmovanje v programiranju. Tekmovanje vključuje eno od znanih iger pri kateri morajo študenti sprogramirati taktiko svojega igralca in nato tekmovati med seboj. Do sedaj smo pripravili in organizirali še tri taka tekmovanja:

OIIO – Open International Internet-Olympiad

OIIO (Open International Internet-Olympiad) se izvaja v naslednjih disciplinah (področjih): “matematika”, “fizika”, “kemija”, “računalništvo”, “ekonomija”, “ekologija”, “teoretična mehanika”, “trdnost snovi”, “ruščina”. Tekmovanje izvaja Research Institute for Quality Education Monitoring (Raziskovalni inštitut za kakovost in nadzor poučevanja – Rusija). Naši študenti so na področju računalništva dosegli zavidajoče uspehe:

  • 2015 first round (Jan Grbac, Leo Gombač)
  • 2014 bronze medal (Aleksandar Tošič, Aleksandar Todorovič, ); ostali sodelujoči (Ana Đorđevič, Tilen Bošič, Tadej Magajna, Alen Redek, Marko Tavčar, Tomaz Tomazinčič, Rudi Kovač)
  • 2013 bronze medal (Aleksandar Todorovič); ostali sodelujoči (Aleksandar Tošič, Marko Tavčar, Andrej Godec, Tilen Bošič

Imagine Cup je največje mednarodno tekmovanje na področju inovativnosti, tehnoloških rešitev in razvoja na katerem sodelujejo študentje višje in visokošolskih inštitucij iz vsega sveta. Å tudentje sodelujejo v ekipah, ki predstavljajo posamezno fakultetno oziroma skupino fakultet. V obdobju predtekmovanja in finalnega izbora jih spremljata in usmerjata posebej za ta namen izbrana mentorja iz akademije sfere in gospodarstva.