Izjave študentov Računalništva in Informatike

Za potrebe medijev smo vprašali študente računalništva in informatike o izjavah o študiju, delu na projektih in tekmovanjih, ki jih organizira ali se jih udelešuje fakulteta. Izjave treh študentov si lahko preberete:

Daniel
Lani sem imel edinstveno prilošnost sodelovati z majhno skupino študentov na projektu kjer smo raziskovali kako tujki (v našem primeru, betonski blok) postajajo del podvodnega ekosistema. Kot najbolj zanimivo izkušnjo projekta bi izpostavil vključitev programske in strojne opreme različnih izvorov v prototipno enoto, ki mora prešiveti mesec dni pod morjem.

Letos sem se tudi prvič udelešil univerzitetnega programerskega maratona UPM, ki je potekalo v več korakih: najprej v Kopru, finale pa je bilo v Mariboru. čeprav sem sodeloval pri programerskih tekmovanjih posameznikov še v srednji šoli, je to tekmovanje prineslo povsem novo raven zabave pri učenju sodelovanja z dvema soigralcema pri reševanju čim večjega števila programerskih problemov. Uvrstili smo se na 5. mesto med vsemi ekipami v Sloveniji in si tako priborili pravico sodelovanja na srednjeevropskem regionalnem tekmovanju novembra letos v Zagrebu. Z velikim veseljem smo se drušili s sebi podobnimi tekmovalci iz različnih dršav, ki delijo skupno strast do računalništva in programiranja

Leo
Letos sem se udelešil poletne šole ‘Prepričljive tehnologije/Persuasive Technologies’, i so jo organizirali na fakulteti. Tam smo izdelovali aplikacijo, s katero bi radi preprečili osamljenost v javnih prostorih (npr. barih, kavarnah…). Na delavnici smo se učili analiziranja problemov, kako s tehnologijami na nevsiljiv način spreminjamo navade ljudi in skupinskega razvijanja aplikacij. Poleg tega smo se učili oziroma poglabljali znaje programskega jezika Python. Udelešba je bila zelo poučna in zabavna izkušnja.

Denis
Pri študiju na fakulteti mi je najbolj všeč sproščen in prijateljski odnos med profesorji in študenti. Pri nerazumevanju določene tematike je učno osebje vedno pripravljeno pomagati. Veliko je tudi spodbujanja in motiviranja pri študiju in k pridobivanju dodatnih izkušenj. Sam sem sodeloval pri dveh (PKP) projektih, kjer sem se naučil uporabe mikrokrmilnikov, računalnikov na enem vezju (RaspberryPi), i2c vodil, raznih senzorjev (temperatura, vlaga, ultrazvok). Večino omenjene strojne opreme smo omenili še med predavanji in vajami. S pomočjo projekta sem vse to lahko bolj natančno spoznal in nadgradil z izkušnjami ekipnega sodelovanja in vodenja projektov preko tedenskih sestankov, nadzora dela in planiranja sledečih korakov. Na koncu smo predstavili delujoč izdelek primeren za trg.